top of page

Rahvuslik mood
Näituse Eestlane olla...kataloog

Koostaja: Anu Hint

Tekstid: Anu Hint, Anne Metsis, Harry Liivrand

Ehted: Anna-Helena Saarso ja Eesti Käsitööpood

Modellid: Bertha Vilms, Chrislin Lind, Elisabeth Pihela, Triinu Malv.

Fotod: Mari-Ann Vellerand

2009. aastal korraldas Eesti Moekunstnike Ühendus Hobusepea galeriis esivanemate tõekspidamistele ja ilumeelele pühendatud näituse, mida tänaseks on eksponeeritud 30 korral. 

55 nimekat moedisainerit ja käsitöömeistrit on üheksa aasta jooksul erinevates maades näidanud, et eesti rahvakunsti kujundikeel, värvid ja mustrid on nende ilumeelde kodeeritud ja aastasadade jooksul väljakujunenud eesti stiil elab edasi ka tänapäeva rõivadisainis. Näitusemudelite inspiratsiooniallikaks on meie rikkalik rahvakunst – ornamendid keskaegsetest tikandikirjadest, erinevate külade ja kihelkondade rahvariided ja 30-ndatel kujundatud rõivad. Rahvuslikus moes puuduvad kindlad reeglid, disainerite loomisrõõmust on sündinud põnevad ja mängulised mustrite-värvide-vormide kombinatsioonid. Paralleelselt julgete ideede ja uudsete materjalidega on traditsioonilisi elemente kasutatud respektitundega ja eetilises võtmes. Moekunstnike ühisloomingust kumavad läbi mõned eestlastele vägagi omased näitajad nagu julgus, nutikus, praktilisus ja põhjamaine karge maitsekus. Rõivaste taustaks on fotodel Eesti Vabaõhumuuseumi, Harjumaa, Muhu ja Heimtali muuseumi tekid, rõhutamaks seoseid vanade tekstiilide ja kaasaegse moekunsti vahel. Loodetavasti saavad raamatu lugejad inspiratsiooni nii esiemade käsitööst kui ka tänapäeva moeloojate etnilisest disainist.

Esikaane mudel: eritellimus Kaie Rõõm-Laanetile Eesti Vabariigi aastapäeva vastuvõtuks. Mudeli autor Piret Puppart, foto autor Mari-Ann Vellerand.

 

ISBN9789949889044

ILMUMISAASTA 2019

KEEL eesti- ja inglisekeelne

LEHEKÜLGI 128 lk

MÕÕT 287x215x15 (mm)

KÜLJENDUS: TERI KUUSMAA

TÕLKIJA: RIINA KINDLAM

FOTOD: MARI-ANN VELLERAND

rahvuslik-mood-näituse-eestlane-olla-kataloog.png
bottom of page